Novice

22.12.2021

Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Potem, ko sta septembra mladinska in kadetska ekipa RK Celje Pivovarna Laško obiskala akademijo Oure na Danskem, je bila tja sedaj za pet dni povabljena še klubska delegacija, da se še okrepijo vezi med obema šolama

Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!

Sodelovanje med dansko akademijo Oure se je začelo v letu 2019, s pomočjo Marka Skergeta iz agencije Kompas, torej v obdobju ali pred njim, ko je po svetu začel sejati koronavirus. Ta je bil kriv, da se sodelovanje ni razvijalo hitreje, se je pa znova začelo razvijati v septembru 2021, ko sta na Danskem gostovali dve celjski zasedbi in pobliže spoznali delovanje te akademije.

Žal pa zaradi zasedenosti kampusa fantje takrat niso mogli bivati na sami akademiji ter tako spoznati kako živijo in delujejo tamkajšnji otroci. Zato je bila sedaj za pet dni tja povabljena tričlanska odprava celjskega kluba, ki sta se ji pridružila še dva člana NK Maribor, saj ta akademija obsega tudi nogometni del in možnost sodelovanja obstaja tudi za nogometno šolo mariborskega kluba. 

Namen obiska je bil torej spoznati njihov način dela na akademiji ter pobližje spoznati delovanje tamkajšnjega kluba GOG, ki se je v tej sezoni srečal tudi z našim klubom v kvalifikacijah za nastop v Evropski ligi. Prav tako je delegacija obiskala Esbjerg ter se tam srečala z Miho Žvižejem ter trenerjem Andersom Thomsenom, ki sta predstavila način delovanja, treniranja, razmišljanja v danskem rokometu. V GOG-u je bilo predstavljeno celotno delovanje kluba, skavting, selekcija, pa vse do marketinga, sponzorstev, organizacije in pogovorov z igralci kot sta Mathias Gidsel in Simon Pytlick.

Skolerne i Oure je sicer športna akademija v kraju Oure. Slednji ima nekaj več kot 400 prebivalcev in podatek, da akademijo obiskuje več kot 1000 otrok, je v tej luči izjemno zgovoren. Ne gre samo za rokometaše, temveč številne druge športnike in kulturnike, vse skupaj zaokroženo z izjemnim izbraževalnim sistemom. Rokometni del akademije se je v Sloveniji prvič mudil leta 2020 in takrat obiskal tudi Celje, z njimi pa smo navezali odlične stike, prijateljstvo ter sodelovanje, ki verjamemo, da se bo z leti še razvijalo. Močno že v marcu 2022, ko v Slovenijo prihaja več kot 250 otrok z akademije, nogometni del se bo mudil v Mariboru, rokometni, s štirimi fantovskimi ter tremi ekipami deklet v selekciji U17 pa v Celju. 

Načrtovanje njihovega obiska je bil tudi del tokratnega programa na Danskem. Poleg tega pa sta trenerja, Klemen Luzar, trener mladinske ekipe Celja in koordinator mladinskega pogona našega kluba ter Peter Novak, trener kadetske ekipe Celja Pivovarne Laško, pobližje spoznala še način treniranja ter vzgajanja mladih danskih rokometašev, razmišljanje danskih trenerjev ter nasploh način življenja in vzgoje uspešnih rokometašev. En dan sta tudi prevzela vajeti ter odvodila treninge, ki so navdušili tako tamkajšnje trenerje in morda še bolj mlade udeležence akademije, ki so se po vadbi eden za drugim prihajali zahvaljevati za odličen trening. Kot pa je vidno na slikah, so ob tem ponosno nosili originalne drese celjskega kluba, ki jih je akademija odkupila.

Sicer je danski način dela in izobraževanja nekoliko drugačen, tam najmlajše selekcije delujejo po posameznih krajih, ko pa preidejo na starost 15 let, tam to pomeni 9. razred OŠ, se usmerijo na Oure, akademijo, kjer je 24 ur na dan poskrbljeno za šport, izobraževanje, prehrano ter družabno življenje. Ogromno danskih reprezentantov izhaja iz tega okolja in so nastopali za bližnji GOG, že prej omenjeni Gidsel in selektor Jacobsen, pa Niklas Landin, Lasse Svan Hansen, Joachim Boldsen, Mikkel Hansen, Thomas Mogensen in številni drugi, poleg Dancev pa tudi številni reprezentanti Švedske, Norveške, Islandije. 

Gre torej za nadaljevanje spoznavanja in sodelovanje dveh izjemno priznanih rokometnih šol, celjsko Danci zelo cenijo in se podobno kot mi sami, neizmerno veselijo tega medsebojnega sodelovanja. Izjemno gostoljubje, ki so ga izkazali v minulih dneh, na čelu z direktorjem akademije, Ulrikom Bramsen Joensen, pa se bomo v našem klubu potrudili vrniti v mesecu marcu, ko bo tu torej gostovala več kot 130 članska delegacija mladih športnikov, rokometašev. Kako močno je že sodelovanje govori tudi dejstvo, da v uradni trgovini akademije, prodajajo celjske izdelke, v tem trenutku tople hoodije 1946, trening majice celjskega kluba pa so bile po besedah vodje trgovine, prodane v manj kot dveh dneh. 

Z naslednjim obiskom Dancev v Sloveniji se bo nadaljevala izmenjava znanj ter izkušenj, ki smo jih že in jih še bomo delili med sabo. Danski način življenja, šolanja in seveda rokometa je v mnogočem povsem drugačen v primerjavi z našim. Zato so takšna izobraževanja ter izmenjave izjemno koristne za vse. In na danskem so klubski delegaciji pripravili čudovito izkušnjo, gostoljubje in odprtost za prav vse. Prav tako pa se bo nadaljevalo prijateljstvo, oziroma kot je direktor akademije po slovesu zapisal na družbenem omrežju: "Kaj sem se naučil v minulih dneh? Naučil sem se, da je 1 (Slovenec) + 1 (Danec) = 3 (Evropejci). Z združevanjem predanih ljudi iz RK Celje in NK Maribor, skupaj s skupino fantastičnih učiteljev iz Oure smo ustvarili nekaj, kar je več kot 2! Skupaj z učenci smo ustvarili toliko pozitivne energije. En teden smo se smejali, analizirali, razpravljali, debatirali, izobraževali dijake na Oure akademiji in se zelo zabavali. Skupek vsega, kar smo počeli, je prispeval k izboljšanju znanja in izobraževanju dijakov ter študentov Oure ter rokometašev in nogometašev Celja ter Maribora. Čeprav smo rojeni v različnih krajih, govorimo različen jezik in po ozadju nismo enaki, pa smo evropski državljani, ki delimo skupen interes za izobraževanje naslednje generacije, na podlagi skupnih evropskih vrednot, kot so strpnost, svoboda in demokracija. Ko s športom spodbujamo mlade, da rastejo in se ob srečanju z drugimi počutijo samozavestni, ni zmagovalcev in poražencev – so samo zmagovalci. Hvala, da ste to iz vizije pripeljali v realnost in v ta projekt verjeli že od začetka leta 2019."

Foto: Ulrik Bramsen Joensen in RK CPL
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Sodelovanje z akademijo Oure še krepimo!
Naslednja slika
Prejšnja slika